сряда, 11 февруари 2009 г.

Оцветители на килограм - с тях производителите тъпчат хляба

Тъпчат хляба с бои !

Пълнозърнестият и ръженият са най-често менте, "изрусяват" белия!


Снимка: Димитър Кацаров

вторник, 10 февруари 2009

София

"Никой не е по-голям от хляба", гласи старата поговорка. Факт е - българинът без всичко може - но не и без насъщния. "Друго да няма, хляб и сол ще ядем, но ще оцелеем", обичат да казват нашенците. Какво обаче слагаме на трапезата си? И ако сиренето и млякото ни са менте, важи ли същото и за хляба?

Боите

Оцветители на килограм - с тях производителите тъпчат хляба. Пребоядисват наред, признават експертите. "Оцветители се слагат не само в черните хлябове", признават силните в бранша. Боица има в белия хляб. "Тъпчат го с бензолен пероксид, за да "убие" жълтия цвят на тестото", признава шефът на Асоциацията за търговия със зърно Любомир Драганов.
Белият хляб за нула време се префасонира в типов или ръжен и с утайка от кафе, издават производителите. Оцветителят не е вреден, пък измамата е налице.

"Хлябът с подобрители не е менте", категоричен е обаче собственикът на хлебарска фирма ДИК Костадин Георгиев. Подобрителите са биологичен продукт, който привнася по-високи качества на слабото брашно. "Някои хлебарски фирми използват потъмнители, които са произведени на база меласа", издава Георгиев.

Диетичните хлябове

"За разлика от сиренето при хляба няма възможност за кой знае какви "виртуозни изпълнения" откъм замяната на продукти, защото няма заместител на брашното", шегува се шефът на хлебозавода в Хасково Тодю Тодев.

Най-лесно се правят врътки с "диетичните хлябове". Най-старият номер е с боядисването на бялото брашно. "По-добросъвестните" производители обаче не стигат да подобни крайности. Просто добавят към пълнозърнестия или ръжен хляб по малко бяло брашно, за да докарат по-голям грамаж. Причината - нашенците не искат да плащат по левче за 300 г хляб. Пък и "миксът" по-лесно се изпича от истинския пълнозърнест хляб. А и производството у нас на не бели брашна е малко и не може да задоволи пазара, още ховече че голяма част от произведеното се изнася.

"Черният" самун наистина не е опасен за здравето. "Но е факт, че лъжем хората, че е диетичен", признава си Тодев. А измамата излиза най-солено на диабетиците, които пазаруват грахам менте и без да знаят, нарушават диетата си. Затова експертите съветват - не купувайте черни хлябове без етикет. Останалите навярно са менте.

Брашната

Според статистиката произвежданите в страната пълнозърнести брашна са само една десета от всички. В същото време над 50 на сто от самуните уж са диетични. "Сигурно е - няма производител на грахамни брашна в България, а такъв продукт се предлага на пазара", подчертава Бахар Палова, шеф на хлебозавода в Кърджали. "Лесно е да се провери кой производител мами", смята шефът на Федерацията на потребителите Павел Кърлев. Повечето хлебозаводи разполагат само с един силоз за брашно. "В същото време въпросната фирма изкарва на пазара различни видове хляб", уточнява Кърлев. Ясно е като бял ден - различните видове брашна би трябвало да се съхраняват в различни силози.

Драмата обаче не е само с диетичните хлябове. "Някои колеги използват фуражно зърно", признават си в бранша. Хлябът масово се пече от нискокачествени брашна. "Нерядко се случва още на втория ден самунът да започне да "лепне" и да му се промени вкусът", обяснява Павел Кърлев. Ако това се случи, значи е замесен от брашно, боледувало от т.нар. картофена болест. Консумацията на такъв хляб може да ни вкара и в болница. Заразените с "картофена болест" самуни предизвиква болки в корема, стомашно-чревни разстройства и повръщания, предупреждават лекарите.



Бял
Към тази група спадат хлябовете, които са направени от бяло брашно, пречистено от обвивките (триците). Те са най-популярни и евтини и се намират най-лесно по магазините. Такива са хлябовете "Добруджа", "Стара Загора", "ръчните" хлябове и др. Пречистването на брашното, от което са направени, ги лишава от витамини, микроелементи и целулоза. Получава се така, че освен въглехидрати (и малко белтъчини) белите хлябове не съдържат нищо полезно и само пълнят стомаха. Освен това те могат да забавят храносмилането и да предизвикат запек, тъй като не съдържат целулоза.

Пълнозърнест
Пълнозърнестият хляб (грахам) е произведен от натурално, непречистено от триците брашно. Поради това у него се запазват витамините и целулозата, които липсват при белите хлябове. Точно затова той е много полезен за организма ни, като стимулира храносмилането и осигурява някои ценни съставки. Богат е на различни минерални, соли и на витамини от група В. Подходящ е срещу запек и при профилактика срещу атеросклероза. Може да съдържа най-различни добавки, като стафиди, покълнали семена и др. Може да го консумирате редовно, предимно през първата половина на деня.

Типов
Съдържа по-малко трици и няма пшенични зародиши, които присъстват в брашното за пълнозърнестите хлябове. Това обаче не е пречка за запазване на добрите му хранителни качества. Има същите свойства като пълнозърнестия хляб, въпреки че е малко по-беден на витамини (отстранени са пшеничните зародиши).

Ръжен
Произведен е от ръжено брашно, близко по състав и свойства до пшеничното. Дори е по-богато на витамини от група В. Затова се препоръчва при профилактика срещу сърдечно-съдови заболявания. Недостатък на ръжта обаче е съдържанието на фитинова киселина, която се свързва с калция от храната и той не успява да се усвои. Например, ако ядете ръжен хляб и сирене заедно, почти сигурно е, че калцият от сиренето няма да се усвои.

Екип на "Стандарт"
-

Храните с нови етикети

Страх ме е от салама, призна земеделският министър

Проектите за финансиране по програмата за развитие на селските райони вече ще се одобряват от регионалните структури на фонд "Земеделие", съобщиха от Разплащателната агенция. Досега всички проекти за еврофинансиране се парафираха в централния офис на фонда.

Всички храни по магазините ще бъдат снабдени с нови етикети, обяви вчера земеделският министър Валери Цветанов. Идеята е на опаковката на стоките да бъде ясно обозначен техният състав. Например какъв процент месо съдържа и какъв е произходът му, поясни Цветанов. Производителите ще са задължени да обозначават и технологията на производство на храните, допълни земеделският шеф. Той даде пример с пушените колбаси, на които ще трябва да е записано ясно дали са естествено опушени или по химичен път. Аз самият също се страхувам от сиренето и саламите, които купувам, призна Цветанов. Министърът съобщи още, че на заседание на Държавен фонд "Земеделие" в понеделник е взето решение да се сведе броят на шефовете на фонда до четирима. До момента те бяха 7. Всички длъжности ще са изборни, за да не ни обвиняват от Брюксел, че ги даваме въз основа на политическо влияние, поясни Цветанов. 4 млн. лв. ще бъдат дадени за създаване на център за анализ на качеството на храните, съобщи още земеделският министър. Сумата ще си поделят нашата държава и немската провинция Долна Саксония. Земеделският министър призова до 28 февруари земеделците да внесат молбите си за помощи. Тази година ще има повече и по-големи субсидии. Парични помощи ще получават и стопаните не само на овци, но и на кози.
Теодора Йолчева
стандарт

Няма коментари:

Публикуване на коментар