09/02/2009
"Разследващата журналистика и плурализма на медиите са сериозно застрашени от организираната престъпност и от различни форми на натиск от страна на политическите и бизнес среди", заяви миналата седмица групата “Репортери без граници” относно свободата на пресата в България.
(София Ехо, Агенция София Нюз - 06/02/09; Репортери без граници, Медиапул, Dnevnik.bg, Capital.bg, - 05/02/09)
Българският президент Георги Първанов говори пред представители на медиите. Нов доклад поставя под въпрос свободата на пресата в страната. [Гети Имиджис] |
Свободата на пресата в България е намаляла значително след присъединяването на страната към ЕС през януари 2007 г., предупреди в доклад от четвъртък (5 февруари) международна група за защита на медиите.
"Организираните престъпни групи ... са увеличили своето влияние над медиите," заяви базираната в Париж група “Репортери без граници" (РБГ). България е на 59-о място от 173 страни в последната годишна класация на свободата на пресата на групата, на последно място от всички държави, членки на ЕС. От 2006 г. страната е слязла с 24 позиции надолу.
РБГ състави своя нов доклад от 14 страници за подложените на натиск печатни медии в страната след няколко обезпокоителни инцидента през 2008 г.
През април в София бе застрелян репортерът Георги Стоев, автор на материали за организираната престъпност. През септември Огнян Стефанов, редактор на уебсайта Frog News, изпадна в тридневна кома след нанесен побой от банда.
През този месец освен това стана ясно, че Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС) е подслушвала телефоните на някои депутати и журналисти.
Това според РБГ показва, че корупцията и манипулирането на новините до голяма степен са заменили насилието и сплашването, които бяха характерни за първата половина от 90-те години на 20-и век, въпреки че инцидентите със Стоев и Стефанов показват, че случаи на насилие все още има.
"Някои журналисти се примиряват и започват да се самоцензурират, а други продължават активно да се противопоставят на натиска от страна на делови и политически среди," смята групата за защита на медиите. Убийството на Стоев и нападението над Стефанов "послужиха като напомняния за рисковете" за онези, които не се поддават на този натиск, допълва тя.
Освен това според РБГ законът от 1998 г., който забранява на служители на комунистическата Държавна сигурност да заемат ръководни длъжности в новинарските медиите, не се спазва стриктно.
Групата смята също, че казионният Съюз на българските журналисти има малко правомощия, а журналистическият етичен кодекс като цяло не се прилага на практика. Някои репортери например са склонни да приемат "бизнес подаръци", тъй като журналистиката не е високо уважавана и добре платена професия.
Според групата за журналистите в страната съществуват две нива на свобода на пресата, като тези в София имат по-голяма свобода отколкото техните колеги в провинциалните градове, където силните фигури, свързани с местната власт, не гледат с добро око на честната журналистика.
Асен Йорданов, журналист от Бургас, казва за РБГ, че ситуацията се е влошила през последните 15 години. Най-чувствителната тема, казва той, е корупцията с участието на високопоставени служители на съдебната власт или на вътрешното министерство.
"Но броят на тези теми в [това] неофеодално общество нараства", казва Йорданов, който е бил обект на заплахи и физическо нападение.
Групата заявява, че изборите за Европейски парламент през юни ще послужат като проверка на ангажимента на българските власти да гарантират свободата на журналистите в тяхната работа.
Няма коментари:
Публикуване на коментар