Кабинетът одобри още по-нагъл бартер за НАП с обръча на ДПС
Станишев смята, че е много изгодно за държавата да апортира 4 златни имота в смесеното дружество с Ирена Кръстева и да има само миноритарен дял там
Екип на Сега
|
Сградата на НАП, която ще бъде разрушена, за да бъде пак построена. |
От трети опит правителството все пак успя да одобри съмнителния бартер за сграда на НАП с фирма, близка до ДПС. Сделката е още по-скандална от първоначалния си вариант, защото държавата ще има само миноритарен дял в смесеното дружество с частниците и един представител в тричленния съвет на директорите. Преди се планираше разпределението на акциите да е 50:50.
Скандалната сделка бе блокирана два пъти заради недоволство на министрите на НДСВ, но вчера мина в МС с личната благословия на премиера Сергей Станишев. Той я определи като много изгодна.
Според решението държавата ще създаде с частната фирма ИПК "Родина" (управлявана от известната Ирена Кръстева, издател на вестниците "Монитор", "Телеграф", "Експрес") акционерно дружество, в което ще апортира четири големи сгради. Първата е недостроената част от комплекса ИПК "Родина" на бул. "Цариградско шосе" 113, оценена на 37.6 млн. лв. и прилежащият терен от 15 дка около нея, оценен за 4 млн. лв. Само преди седмица в материал до колегите си финансовият министър Пламен Орешарски твърдеше, че същата сграда струва над 60 млн. лв., а прилежащите й декари - над 5 млн. лв.
Втората сграда е на данъчната администрация на ул. "6-и септември" в топцентъра на София. Според Орешарски пазарната й цена е 8.4 млн. лв, което прави 2501 лв. за кв. метър. В този район на столицата пазарните цени на имотите са поне двойно по-високи.
Третата сграда на НАП е също на стратегическо място - бул."Дондуков" 52, и е оценена на 15.8 млн. лв. Това отново прави средно 2811 лв. за кв. метър. Подобно е положението и с четвъртия имот на НАП, който ще бъде апортиран - сградата на ул. "Аксаков" 21, оценена за 6.4 млн. лв., което също прави под 3000 лв. за кв.м. Само за сравнение - преди четири месеца МС одобри решение за закупуване на сграда на ул. "Аксаков" 5 за нуждите на Министерството на правосъдието при цена на квадратния метър от 5392 лв.
ИПК "Родина" ще участва с терен от 40 000 кв. м, прилежащ към печатницата, и право на строеж върху него. Имотът е оценен на 4 млн. лв, а правото на строеж - на 18.8 млн. лв. Седмица по-рано Орешарски твърдеше, че правото на строеж струва 15.3 млн. лв.
Според пресслужбата на МС оценките са извършени от лицензиран оценител и сочели, че имотите, които държавата ще внесе в дружеството, струват 83 333 059 лв. Приносът на ИПК "Родина" сумарно пък излизал 22.9 млн. лв. Ето защо частният партньор щял да довнесе разликата от 60.4 млн. лв. като парична вноска. С тях на по-късен етап ще бъде построена чисто нова сграда на приходната агенция. Засега не е известно откъде частникът ще набави парите. В момента НАП проверява финансите на ИПК "Родина" и неговия шеф Ирена Кръстева, но министрите не са дискутирали как новото съдружие ще се отрази на разследването.
Финансовият министър Орешарски трябваше да внесе в правителството оценки за пазарните цени на имотите, но той се е позовал само на ориентировъчните оценки на един оценител вместо на три, както изисква законът. Ето защо щели да се правят нови оценки на имотите по реда на Търговския закон. Не е ясно защо сделката се благославя, преди да са изчистени всички въпросителни около нея.
Министърът на финансите ще държи акциите и ще представя държавата в джойнт венчъра. Той трябва да подпише и всички документи по учредяването на дружеството. Предстои да бъде изготвено акционерно споразумение, в което държавата и частникът да прецизират всички деликатни въпроси, включително и дължимите неустойки. Не се предвижда обаче то да бъде одобрено от правителството. Подминава се и темата за евентуални увеличения на капитала, които биха могли да свалят дела на държавата.
Предвижда се, след като сградата на НАП бъде построена, смесеното дружество да бъде ликвидирано. Тогава данъчните ще получат сградата си и ще прехвърлят своите четири имота на ИПК "Родина". На заседанието на МС министърът на държавната администрация Николай Василев е попитал какво ще се случи, след като сградата на НАП бъде построена, ако се окаже, че смесеното дружество е затънало в кредити. Според Търговския закон първо се удовлетворяват кредиторите, а след това акционерите. Отговор обаче не получил.
Изненадващо държавата, която предвиждаше равно участие с фирмата на Ирена Кръстева, вчера свали дела си под 50%. Това е направено заради правилника към Закона за държавната собственост, поясниха експерти пред "Сега". Там пише, че когато държавата апортира имоти в дружество, в което има мажоритарно участие, се приема данъчната им оценка, завишена с 40%. Ако обаче държавата има под 50%, имотите се вкарват на базата на пазарните им цени. Затова министрите предпочели държавата да притежава 50% без 1 акция, т.е. около 49.99%. От материала, внесен в МС, не става ясно каква е данъчната оценка на апортираните имоти и дали ако тя бе увеличена с 40%, нямаше да се получи по-висока стойност.
"ИПК "Родина" няма да може да прокарва самостоятелно важни решения, защото в устава ще се предвиди, че разпореждането с имущество и други важни решения ще се взимат само с единодушие", обясниха експерти от МФ пред "Сега". Вчера обаче не стана ясно как кабинетът ще гарантира, че общото събрание на акционерите ще заложи тези условия в устава.
На въпрос на в. "Сега" как ще убеди обществото, че тази сделка е изгодна, премиерът Сергей Станишев вчера отсече: "Вашия вестник трудно бих могъл да убедя в каквото и да е".
Новата сграда на приходната агенция ще бъде в северната част на имота, която не гледа към бул. "Цариградско шосе", а не на мястото на сегашната недостроена сграда на ИПК "Родина". Зданието ще се състои от три подземни нива за паркинги, едно ниско триетажно тяло и две на 18 и 15 етажа.
---------
ОТБОЙ
---------
Министрите на НДСВ, които парираха предишните опити да бъде пробутана скандалната сделка с Ирена Кръстева, вчера се измъкнаха мрачни от заседанието на МС. Седмица по-рано Николай Василев обяви, че не е редно да се дават държавни имоти без конкурс. "Красноречиво ще замълча", каза вчера той.
Вицепремиерът Даниел Вълчев също излезе мрачен, като обясни, че решенията на кабинета не се гласуват, а според коалиционното споразумение имали право само веднъж да искат отлагане.
Вестник "Сега"
Няма коментари:
Публикуване на коментар