Няма нищо, но изведнъж сърцето ви започва да тупти силно, ръцете и краката ви започват да треперят, вие ви се свят и започвате да дишате много трудно, уплашени до смърт! Много от хората, които отиват в Бърза помощ с тези оплаквания, биват учудени от факта, че имат "паническа атака". Ако това състояние не бъде излекувано, то подтиква хората към самота, жените започват да не излизат изобщо от своя дом, като стават асоциални.
Но най-лошото е, че тя може да подтикне боледуващия към депресия и самоубийство.
Хората, имащи добро здравословно състояние, веселите личности, които разговарят щастливо с хората, които обичат, понякога изведнъж чувстват, че нещо им застава в гърлото, започва да им се вие свят, да треперят ръцете и краката им, усещат топли и студени вълни в тялото си и започват да мислят, че са на косъм от смъртта. Те отиват веднага в Бърза помощ. Много такива хора, след като научат, че нямат никакъв здравословен проблем, и видят, че диагнозата им е "паническа атака", започват нов етап в своя живот.
Фактът, че липсва някакво органично заболяване и не се знае кога ще се появят атаките, обезпокоява още повече боледуващите от "паническа атака". Когато се обясни на боледуващите, че тази болест е психическа, въпреки че има множество физиологични симптоми, много от тях се затрудняват да повярват в това. Много пъти отиват да се прегледат при различни специалисти и доктори, които не са психиатри. Изпадат в отчаяние, когато всеки път им се казва, че болестта е психическа. Това е свързано и с липсата на достатъчно познания за психичните заболявания.
Но всъщност, колкото и болестта да е психическа, много болести като диабета, алергиите, белодробните заболявания, анемията, заболяванията на сърдечните клапи могат да засилят паническата атака. Но заедно с това тези зоболявания не причиняват условия за проявата на паническата атака. Не е задължително боледуващите от нея да са болни и от физиологични заболявания, които да подтикват атаките. Най-срещаният симптом при паническата атака е този, че по време на атаката боледуващият мисли, че ще умре веднага.
Въпреки че сама болестта няма никаква вреда, тя причинява огромен страх у болния, влияе на живота му и довежда до спад на добрия резултат в работата му. Много хора не се качват сами в автобус, не шофират сами или предпочитат изобщо да не шофират от страх, че ще настъпи паническа атака. Паническата атака подготвя основа и за социалната фобия.
При жените се среща
три пъти повече
За разлика от мъжете, при жените паническата атака се среща три пъти повече. Поради тази причина много от жените, боледуващи от тази болест, предпочитат да не излизат вън от своя дом. Така, лека-полека, те се откъсват от външния свят. Много хора не могат да стигнат до подходящия лекар специалист. Поради това паническата атака се смесва с другите болести. Това пък възпира или забавя лечението на болестта.
Ако тази болест не бъде излекувана, неприятностите в социалния живот и работата на болните могат да бъдат съпроводени и с депресия, опити за самоубийство, самоубийство и пристрастеност към някои вещества.
По принцип при паническата атака има и може да се открие определена причина, която причининява първата атака. Това може да е смъртта на някой близък, голяма катастрофа, която е претърпял боледуващият, или по-леки неща като поява на сърцебиене след пиенето на кафе или бързо бягане.
Влиянието на стреса
и безпокойството
Въпреки че не се знае точната причина за паническата атака, стресът и безпокойството влияят за появата й. Стресът влияе на мозъка и става причина за отделянето на стресови хормони. Това пък става причина за появата на страх, подобен на страха, който се появява при пожар, земетресение, въпреки че е в минимално количество.
За по-добри резултати при лечението на паническата атака (с лекарства и психотерапия) боледуващият трябва да бъде запознат с пътищата за справянето със стреса, да се храни здравословно, да бъде запознат с правилното дишане, да спортува, да участва в социални дейности, да лекува органичните заболявания, които има. Фарика Теймур Артър, психолог
"Заман",15 December 2008,Monday
Още:
Няма коментари:
Публикуване на коментар