Българинът се държал по “турски” с жена си
2,5 пъти по-малко от мъжете са дамите на ръководни длъжности
Българките са тотално дискриминирани на пазара на труда от работодателите и от съпрузите си. Това показва изследване за равнопоставеността на половете на Икономическия институт на БАН.
В семейните фирми жените масово не получават заплата, въпреки че извършват отговорни задачи като счетоводство, доставки и организация на дейността. Ако те не работеха за мъжа си, биха получавали добри доходи за труда си, твърди ст. н. с. д-р Капка Стоянова, автор на научната разработка. Според нея това нарушава изцяло принципа за равнопоставеност на половете и специално правилото “равна работа - равно заплащане”.
Мъжете печелят повече дори и в традиционно феминизирани отрасли като здравеопазването, образованието и социалните дейности. Специално в сектор образование жените вземали 85% от заплатата на колегите си мъже. А в здравеопазването доходите им били едва 73% от тези на представителите на силния пол със същата квалификация.
Според Стоянова е налице и възрастова дискриминация на жените. Никой не искал да наема млади майки и дами между 55 и 64 години.
Дамите преобладават само в държавния сектор, докато в частния съотношението мъже - жени е 57:43.
Според данните на БАН българката осигурява средно 46% от семейния бюджет, или с 8 пункта по-малко от съпруга си. Средно доходите на жените у нас са с около 1/4 по-ниски от тези на съпрузите им. Най-окаяно било заплащането на дамите “квалифицирани работници”. Те внасяли едва 37% от парите в семейния бюджет.
За да печелят повече от съпруга си, дамите трябва да работят в строителна компания, да правят сделки с имоти или да се занимават с финансови услуги. Само в тези отрасли слабият пол всъщност е силен, показват данните на Икономическия институт на БАН. Въпреки това основната част от заетите в строителството и бизнес услугите са мъже.
Жените на ръководни позиции били 2,5 пъти по-малко от представителите на силния пол.Т
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар