Антиракова ваксина, тествана в Япония, показва високи резултати и дава надежда за лечение на злокачествените заболявания.
Това обяви водещият геномен специалист проф. Юсуке Накамура в рамките на първия Българо-японски симпозиум, посветен на значението на генома в модерното лечение на социалнозначимите заболявания.
Домакин на международното събитие е МБАЛ „Токуда Болница София" .
В момента професорът провежда клинични изпитвания на антиракови ваксини в Токийския университет. Тествани са повече от 60 различни протеина при 400 онкоболни пациенти. Според него първите данни са неочаквано добри.
След прилаган на ваксината при пациенти с рак на хранопровода, белия дроб, ректума, бъбреците се наблюдава ограничаване на растежа и намаляване на размера на злокачествените заболявания, както и удължаване на продължителността и увеличаване на качеството на живота на болните.
Проф. Накамура изследва податливостта на гените към различни болести, като миокарден инфаркт, затлъстяване, бронхиална астма, диабетна полиневропатия, ревматоиден артит, атопичен дерматин, болест на Крон. На базата на човешкия геном вече е открит механизъм за откриване на предразположеността към тези болести, което ще доведе до ефективна превантивни мерки.
Той ще подари на модерна аналитична апаратура, която е уникална разработка на Токийския университет - автоматичен секвенатор.
С този уред само за 40 минути могат да се анализират вариантите на човешкия геном.
Апаратът може много бързо да навлезе в клиничната практика - с него се отчита свръхчувствителността на определени хора към определени лекарства и също така е ориентир за определяне на точната лекарствена доза за всеки един пациент.
Последното ще доведе до предотвратяване на страничните ефекти от приема на лекарства.
Няма коментари:
Публикуване на коментар