Синдикатите: Държавата посяга на гражданските права
Студентската блокада на парламента ще продължи три дни
[12-01-2009] от Марина Христова
протестно шествие Фото: Жоро Пашков
Синдикатите не са били информирани за готвените от правосъдния министър Миглена Тачева промени в закона за събранията, митингите и манифестациите, стана ясно вчера. Като социални партньори на правителството не сме запознати с проекта за изменение на закона, се съобщава в официалното становище на КНСБ.
Промените в закона предвиждат да се забранят граждански протести около сградите на държавните институции. Досега протестиращите само уведомяваха общините, че ще организират митинг. Според новите текстове обаче те трябва да искат разрешение от кмета, който може и изобщо да забрани проявата.
От КНСБ са категорични, че ще уведомят и европейските институции за посегателството срещу международно признати и конституционни граждански и синдикални права. Забраните имат за цел да предотвратят израждането на протестите в покушение срещу институциите, коментира от своя страна председателят на Народното събрание Георги Пирински. Според него регулацията на протестите ще помогне за яснота в общуването с хората. Подобни промени в закона са посегателство срещу демокрацията, обясни Мирослав Джоканов от Движението за защита на студентските права.
Студентите обявиха, че на протеста на 14 януари те ще организират жива верига около сградата на парламента заедно с представители на еколозите и земеделските производители. Митингите няма да са само в столицата – имаме потвърждения за протести от Пловдив, Варна, Бургас и Свищов, допълниха те.
Ако в сряда се съберат достатъчно хора, ще продължим в четвъртък и петък, обясниха организаторите. Трите групи от протестиращи искат правителството да изпълни 19 техни искания. От своя страна анархистите у нас опровергаха информацията, че ще участват в шествието на 14 януари.
Посланията и смисълът на протеста са неясни, а енергията на гражданските организации и младите хора може да бъде използвана за нечисти политически цели, се казва в официална декларация на организацията. В събота пък полицаите масово се организират за поредния си протест пред сградата на МВР. От цялата страна се очаква да дойдат служители, които да настояват за среща с ръководството. Още миналата седмица вътрешният министър Михаил Миков каза, че на 17-и няма да е в столицата.
Студентите, млекопроизводители и еколозите призоваха всички български граждани да се включат в протестите. Ние имаме общи искания и ще ги внесем в Народното събрание в сряда, обясниха те. Част от тях са браншовите организации да участват в управлението на фонд „Земеделие”, намаляване на срока за одобрени проекти по програмата за развитие на селските райони от четири на един месец.
Протестиращите искат още да се спрат продажбите на държавни гори, както и заменките с тях, ски пистите и лифтовете на практика да се водят строителство и да се изисква право на строеж, а не само за ползване. Третата група от искания е до два месеца да се изготви стратегия за висшето образование и научните изследвания.
Едно от исканията е и за служителите на реда – през 2009 г. те да имат достойни условия на труд и заплащане. Ние подкрепяме полицаите, бяха категорични организаторите. Никой официален представител на футболна агитка не е разговарял с нас относно общи протестни действия, допълниха още те. При нас дойдоха привърженици на един отбор, които са се свързали чрез интернет форум, но изобщо не представляват официална организация.
Междувременно в парламента депутатите се чудеха дали и този път председателят на Народното събрание Георги Пирински няма да разпусне пленарното заседание преждевременно, както се случи на предишния протест на 19 декември. Няма да ни е за първи път да излизаме през прозорците, шегуваха се червените депутати. Народни избраници от опозицията пък обясниха, че хората ще получат парламентарно рамо, ако не са фашизирани.новинар
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар