Дата : 5 Януари 2009 г. 15:51 ч.
"Aтака срещу Разума": Как политиката на страха, потайността и сляпата вяра покварява процеса на вземане на решения, дискредитира демокрацията и застрашава САЩ и света. Снимка: ЕРА/БГНЕС
"Aтака срещу Разума": Как политиката на страха, потайността и сляпата вяра покварява процеса на вземане на решения, дискредитира демокрацията и застрашава САЩ и света. Снимка: ЕРА/БГНЕС
Фондация Европейски Екологичен Фестивал София издава на български език последната и много нашумяла книга-бестселър "The Assault On Reason" ("Aтака срещу Разума") на носителя на Нобелова награда за мир и награда за филмово искуство Оскар, световноизвестния американски обществен деец и бивш вицепрезидент на САЩ, наследникът на много известна фамилия от Тенеси, Ал Гор.
"Живеем в епоха, когато трийсетсекундният телевизионен клип е най-голямата сила, формираща мисленето на американския електорат, и САЩ са в ръцете на една администрация, която проявява по-малък интерес в сравнение с всички досегашни правителства към споделяне на истината с гражданството. Свързан с това, но още по-обезпокояващ е фактът, че администрацията не проявява интерес към процесите, с чиято помощ се установява истината, включително и свободното събиране на сведения - един процес, в който неочаквани и дори неудобни факти могат да доведат до неочаквани заключения.
Как стигнаха САЩ до това положение? И какви щети са нанесени върху функционирането на американската демокрация и върху нейната роля за опазването на националната сигурност? Позовавайки се на дългогодишния си опит в политиката и на трудовете на специалисти в редица области, бившият американски вицепрезидент Ал Гор, автор на "Неудобната истина", е написал един далновиден, силно въздействащ манифест, приканващ да се помисли трезво за жизненоважната роля на разума в една здрава демокрация."
Носителят на Нобеловата награда за мир за 2007 г. Ал Гор е избиран за член на американската Камара на представителите през 1976, 1978, 1980 и 1982 г. и за сенатор през 1984 и 1990 г. Той встъпва в длъжност като 45-ия вицепрезидент на САЩ на 20 януари 1993 г. и остава на поста два мандата. Председател е на "Дженерейшън инвестмънт мениджмънт" ("Generation Management Investment") - фирма със седалище в Лондон, чиято дейност е съсредоточена върху намиране на нов подход към социално ангажираното инвестиране.
Председател е и на "Кърънт ТиВи" ("Current TV") - независима кабелна и сателитна телевизионна мрежа за млади хора, излъчваща материали, подготвени от зрителите. Той е член на Борда на директорите на корпорацията "Епъл компютърс", старши съветник на "Гугъл" и лектор в Университета в Мърфрийсбороу, Тенеси. Автор е на бестселъра "Неудобната истина" (2006), по който бе създаден награденият едноименен документален филм.
В своя нов бестселър "Атака срещу Разума" Гор посочва Джордж Буш като президент, нарушаващ законите, който бил лъжец и хвърлил страната в една катастрофална война в Ирак. Поради арогантността и твърдоглавието на Буш, американците по света са изложени сега, много повече от преди, на опасност от терористични нападения.
Още по-жестока е критиката на Гор по адрес на американската демокрация и специално срещу съществения според него принос на електронните медии за затъпяването на масите. Той критикува западането на печатните медии и доминиращата роля на телевизията: зрителите са захранвани с глупости от живота на така наречени известни личности като Бритни Спиърс или Парис Хилтън, вместо да бъдат задълбочено информирани за истински важните проблеми на Америка и света.
В новата си книга "Aтака срещу Разума" Ал Гор открито заявява своята позиция, че президентът Джордж Буш е "загубил връзка с реалността", а администрацията му е толкова некомпетентна, че напълно игнорира "ясните предупреждения" за настъпващите промени. Главните аргументи на Ал Гор изтъкват на преден план факта, че "разум, логика и истина играят много малка роля в начина, по който Америка взима важни решения", затова и общественото мнение в страната е разфокусирано и неясно.
Иммено тази "атака срещу разума" е насочена персонално към администрацията на Джордж Буш, несъобразяваща се с мнението на изтъкнати експерти по отношение на глобалното затопляне, като не оповестява публично важни детайли от процесите на глобалното затопляне.
В сравнение с първата си книга "Неудобната истина" тук Ал Гор много по-пламенно и непримиримо критикува демокрацията в САЩ, политиката на президента Джордж Буш и неоповестяването на важни факти от изследователските проучвания на екологичните експерти.
Заключението на Гор обаче не е съвсем мрачно. Все още не е късно според него да се завърти кормилото във вярната посока. Така както навремето печатните медии са допринесли за демократизирането на знанията в епохата на Просвещението, така сега дискусионната култура на интернет-мрежата и интерактивните -медии вдъхва нов живот и надежди на демокрацията в САЩ и по света.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар