Няма спор, че пластмасовите опаковки и бутилки правят живота по-лесен. Но е дали е опсано да се поставят и съхраняват храни и напитки в пластмасови опаковки и съдове.
Причина за безпокойство
Агенцията за Храна и Лекарства на САЩ и Канадското здравно министерство предупреждават, че употребата на пластмасови опаковки и съдове за различна от първоначалната им цел, може да е причина за здравословни проблеми. В повечето случаи това означава да не се употребяват повторно пластмасови съдове или бутилки за вода.
Основният проблем е, че храната се разваля заради изпускане на химикали, използвани в производството на опаковки, особено при нагряване или повреждане. В зависимост от типа, пластмасата може да съдържа бисфенол А (БФА), ди (2-етилхексил) фталат (ДЕХФ), ди-2-етилхексил-адипат (ДЕХА) или поливинилхлорид (ПВЦ). Нито един от тези химикали не е здравословен за хората. Бисфенолът дори е силно токсичен, като е установена връзка между него и различни видове рак и поражения върху ендокринната система.
Вода и пластмаса
Повечето пластмасови бутилки за вода са предназначени за еднократна употреба и не би трябвало да се измиват с гореща вода. Най-известните марки използват полиетиленов терефталат (ПЕТЕ или ПЕТ). Този материал се смята за безвреден, защото може да се рециклира, но според Организацията за Рециклиране на Опаковки 86% от пластмасовите бутилки за вода, използвани в Съединените Щати, завършват на сметището.
Водни бутилки изработени от поливинилхлорид са дори по-вредни. Тази пластмаса лесно изпуска вещества като БФА, ДЕХФ и ДЕХА, когато се нагрява, измива или излага на кисели храни.
Опаковки за многократна употреба
Пластмасови прибори за еднократна употреба (вилици, лъжици, ножове), чаши и опаковки (извара, сметана, маргарин, мляко) не трябва да бъдат използвани отново, тъй като започват да се разпадат почти веднага. Опаковки, изработени с полистирен, също би трябвало да се избягват, тъй като изпускат стирен. Той атакува централната нервна система и може да причини главоболие, умора, замаяност, объркване и сънливост.
Най-безопасните опаковки се изработват от полиетилен с висока плътност (ХДПЕ), полиетилен с ниска плътност (ЛДПЕ) или полипропилен (ПП).
За да се гарантира безопасност на храната, която се консумира е добре тя да изстине преди да бъде сложена в пластмасови опаковки. Видимо повредени, изцапани или неприятно миришещи опаковки би трябвало да се изхвърлят. Ако имате притеснения относно опаковките, съхранявайте храната в керамични или стъклени съдове.
Пластмасата и микровълновата фурна
Пластмасови чинии или фолио не са подходящи за използване в микровълновата фурна, освен ако не са отбелязани като безопасни за употреба в нея. Ако това не е отбелязано, по-добре използвайте друг съд. Използването на восъчна хартия за покриване на храната или употребата на съдове от керамика или стъкло са безопасни варианти за фурната.
Медицинският Факултет към университета "Харвард" отправя няколко препоръки при използване на пластмаса във фурната за подгряване на храна:
- Повечето опаковки, бутилки за вода и пластмасови кутии, използвани за маргарин, кисело мляко, глазури и храни като топено сирене, майонеза и горчица, не са безопасни за употреба в микровълнова фурна.
- Безопасните за употреба в микровълнова фурна подноси са предназначени за еднократна употреба и това трябва да е отбелязано на опаковката.
- Преди приготвяне на храна в микровълновата фурна, бъдете сигурни, че има отвор на съда: оставете капака открехнат или повдигнете края на похлупака.
- Не позволявайте на пластмасовото фолио да докосва храната по време на приготвянето и, защото може то да се стопи. Восъчната хартия и кухненският пергамент са безопасни алтернативи.дневник
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар